2019 Results

 

DC Homebrewers Club Cherry Blossom Competition

BOS Winners

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Kevin Kiernan Our Man In Vienna Vienna Lager DC Homebrewers
2nd Andrew Weaver Hip Hi Weisse Cherry Blossom Beer
3rd Ian Williams More Cowbell Cream Ale Downright Obsessed Homebrewers (DOH)

Table 1: Specialty IPA (17 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Jack Lowney Cloud9 New England IPA Band of Media Brewers (The B.O.M.B.)
2nd Andrew Weaver Mighty Mighty Stars New England IPA
3rd Jake Osman Saber the Flavour Specialty IPA Downright Obsessed Homebrewers (DOH)[VA]

Table 2: Cream and Wheat (10 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Ian Williams More Cowbell! Cream Ale Downright Obsessed Homebrewers (DOH)[VA]
2nd Alex Hannagan Open Source Cream Ale Downright Obsessed Homebrewers (DOH)[VA]
3rd Jake Osman Hunting Hefelumps Weissbier Downright Obsessed Homebrewers (DOH)[VA]

Table 3: Pale Lager (11 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Bix Benson David’s Jam Kolsch GRIST [VA]
2nd Paul Richelmi Jetlagged Toddler German Exportbier GRIST [VA]
3rd David Calhoun Der Unterwelt Munich Helles GRIST [VA]

Table 4: Amber Lager (11 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Kevin Kiernan Our Man In Vienna Vienna Lager DC Homebrewers
2nd Bob Rouse Ein Prosit! Marzen DC Homebrewers
3rd Christopher Chervin American-Style Oktoberfest V1 Marzen DC Homebrewers

Table 5: Smoked Bier (8 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Kyle Navis Evil Earth Lichtenhainer DC Homebrewers
2nd Scott Paul Wee Red Chevy Specialty Smoked Beer Brewers And Drinkers Around Silver Spring BADASS
3rd Eric Lausten The Bandit Rauchbier DC Homebrewers

Table 6: Dark German beer (10 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Mark Schaad Black Mary Baltic Porter Baltic Porter 50 West
2nd Steve Marler Bock On The Water Dunkels Bock Brewers United for Real Potables (BURP) [MD]
3rd Tim Gerbracht Concentrate Eisbock GRIST [VA]

Table 7: Scottish and Irish Ales (10 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Joshua Emrick Whining Weimaraner Scottish Export Peninsulas Brewing
2nd Glenn Hagmann Notscotchy Scottish Export GRIST [VA]
3rd Andreas Tudyka 60 Chillin’ Scottish Light

Table 8: British Ale (10 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Joshua Stewart Esb Strong Bitter
2nd Omar Al-Nidawi Mighty Mild Dark Mild DC Homebrewers
3rd Luise Tudyka The Chav Strong Bitter

Table 9: Wood Aged (7 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Garrett Smouse Captain Teach’s Bourbon Russian Imperial Stout Specialty Wood-Aged Beer
2nd Dan Crowley Old Line Stout Wood-Aged Beer Brewers United for Real Potables (BURP) [MD]
3rd Joe Darden Ink Specialty Wood-Aged Beer 50 West
HM Rory Mulligan Nightcap Wood-Aged Beer

Table 10: Pale Ales (8 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Jeremy Springall Soapbox Racer American Pale Ale DC Homebrewers
2nd Matthew Gerton Gpa American Pale Ale DC Homebrewers
3rd Andreas Tudyka Zirkus Zirkus American Pale Ale

Table 11: American Ales (10 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Paul Richelmi Carolyn Blonde Blonde Ale GRIST [VA]
2nd Neal Musto Brown Bear Brown Ale American Brown Ale
3rd Mark Connell American Amber Ale #3 American Amber Ale GRIST [VA]

Table 12: Fruit and Cherry Blossom (8 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Tommy Caillouet Peaches = Butts Fruit Beer GRIST [VA]
2nd Andrew Weaver Hip Hi Weisse Cherry Blossom Beer
3rd Rory Mulligan Cherrish Speciality Fruit Beer
HM Josh Aune Bbbw Fruit Beer

Table 13: Wild and Sour (9 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Thomas Ahmann Les Bons Vivants Brett Beer
2nd James Bixby Elder Bear Wild Specialty Beer Progress Ale Works
3rd James Bixby The Unlimited Promise of Summer Fruit Lambic Progress Ale Works

Table 14: American and British Strong Ales (9 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Matthew Gerton Too Big To Fail American Barleywine DC Homebrewers
2nd Jerry Bailey Old 825 Old Ale Annapolis Homebrew Club
3rd Dan Ryan Angry C’s Barleywine English Barleywine Downright Obsessed Homebrewers (DOH)[VA]

Table 15: Spiced beer (8 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Derrick Thompson Pumpkin Brown Ale Autumn Seasonal Beer
2nd Alexander Espinoza Chocolate Vanilla Oatmeal Sweet Stout Spice, Herb, or Vegetable Beer
3rd Jd Dean Ris W/ Coffee, Choc, & Jal Pepper Spice, Herb, or Vegetable Beer

Table 16: All Stouts (21 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Bix Benson Katrina Imperial Stout GRIST [VA]
2nd Sean Cavanagh Snicker Stout Sweet Stout Annapolis Homebrew Club
3rd Kevin Kiernan Revenge Of The Deep Stout American Stout DC Homebrewers

Table 17: Strong Belgians (20 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Franklin Hood Hangin On the Quad Belgian Dark Strong Ale DC Homebrewers
2nd Jason Bryant Saison Saison Wort Hogs [VA]
3rd Joe Bump Khaleesi Blonde Belgian Blond Ale DC Homebrewers

Table 18: Belgian Ales (9 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Andrew Shore Abbey-Normal #6 Trappist Single GRIST [VA]
2nd Thomas Ahmann Zes Pale Belgian Pale Ale
3rd Rory Mulligan Witi Leaks Witbier

Table 19: Mixed and Experimental (8 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Thomas Ahmann Bière de Ferme Rouge Mixed Fermentation Sour Beer
2nd Dennis Petersen Irish Sunrise Experimental Beer Brewers United for Real Potables (BURP) [MD]
3rd George Griffin Oreo Jet Fuel Experimental Beer

Table 20: American and British Porter (8 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Adam Wright Thru the Grapevine American Porter
2nd James Schroll Bully Pulpit Porter American Porter
3rd Brian Reuwer Limey Porter English Porter GRIST [VA]

Table 21: American IPA (10 entries)

Place Brewer Entry Name Style Club
1st Jason Bryant IPA American IPA Wort Hogs [VA]
2nd Stephen Cheng Veteran’s Day IPA American IPA
3rd Patrick Smith Amarillo By Morning American IPA Seven City Brewers