2018 Results

Thanks To All Who Participated in the DC Homebrewers Club Cherry Blossom Competition

There were 268 entries judged and 175 registered participants, judges, and stewards.

Best of Show Winners

Best of Show – Beer

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Lee Mahony Garbage Bread 32A: Classic Style Smoked Beer
2nd Stephen Cheng
Co-Brewer: Riccardo Ard
Jalopenos Blonde Ale 30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
3rd Thomas Ahmann Abbaye Blonde 28A: Brett Beer

Winning Entries

Table 1: Light beers (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Garrett Smouse Larne Lager 2B: International Amber Lager
2nd Tim Gerbracht 39th Iteration 3B: Czech Premimum Pale Lager GRiST
3rd Sam Wineka Ovejita 2B: International Amber Lager DC Homebrewers

Table 2: German light Lagers (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dan Ryan My Vienna Lager 7A: Vienna Lager Downright Obsessed Homebrewers
2nd Kevin Kiernan
Co-Brewer: Brett Lucas
The Martian 7A: Vienna Lager DC Homebrewers
3rd Tim Gerbracht
Co-Brewer: Tanner Metzko
Marzen 6A: Marzen GRiST

Table 3: Dark German Lagers (15 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Lee Kexel Ice Good 9B: Eisbock Brewtherville Labs
2nd Brent Leech
Co-Brewer: Braedan Leech
Goat Fornicator 9A: Doppelbock
3rd Joshua Sayers
Co-Brewer: Jeremy Martin
Null Pointer Porter 9C: Baltic Porter Yeastside

Table 4: German Wheats (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tim Furphy SC Brewing Hefeweizen 10A: Weissbier
2nd Lee Kexel Wheat Bock 10C: Weizenbock Brewtherville Labs
3rd Mike Lastort Heimat Hefeweizen 10A: Weissbier DC Homebrewers

Table 5: light British beers (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jeff Strahan Bitter Times 11C: Strong Bitter Downright Obsessed Homebrewers
2nd Ian Williams Wren’s Gambit 11B: Best Bitter Downright Obsessed Homebrewers
3rd Stephen Boyajian Bladdered 12A: English Golden Ale Downright Obsessed Homebrewers

Table 6: Brown British beers (12 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Thomas Pagano
Co-Brewer: Reed Ulrich
English Porter 13C: English Porter CRABS
2nd Bob Rouse Nutty Englishman 13B: English Brown Ale DC Homebrewers Club
3rd Franklin Hood English Porter 13C: English Porter DC Homebrewers

Table 7: other UK beers (15 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dan Ryan Cailey’s Irish Stout 15B: Irish Stout Downright Obsessed Homebrewers
2nd Ben Lanier Samhain Irish Stout 15B: Irish Stout
3rd Neal Musto McClures Fav 15A: Irish Red Ale

Table 8: Dark British beers (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Brian Reuwer Stouty McStoutface 16C: Tropical Stout GRiST
2nd Andy Covert Snowblower Stout 16A: Sweet Stout
3rd Jim Boudreaux
Co-Brewer: Mark Boudreaux
Carencro Sweet Stout 16A: Sweet Stout Dead Yeast Society

Table 9: Strong British (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st John McAdams Highland Ale 17C: Wee Heavy BURP
2nd Ronnie Passaro Barleywine Is Life 17D: English Barleywine Scranton Brewers Guild
3rd Brent Leech
Co-Brewer: Bianca Leech
90 Shilling Me Softly With His Song 17C: Wee Heavy

Table 10: Cherry Blossom (4 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Joe Darden My Kind Of Valentine 46A: Cherry Blossom 50 West
2nd Brian Haroldson Cherry Porter 46A: Cherry Blossom DCHB
3rd Shane Duggan Num Num 46A: Cherry Blossom

Table 11: IPA (17 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st John Groeger HopLicious IPA 21A: American IPA Fredericksburg Brewing Insiders
2nd Adam Read
Co-Brewer: Mike Smith
Gatling IPA 21A: American IPA Smithfield HAMS
3rd Jeff Strahan Rye It Up 21B: Specialty IPA Downright Obsessed Homebrewers

Table 12: Euro Sour (5 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Thomas Ahmann Rouge Fonce 23B: Flanders Red Ale
2nd James Bixby
Co-Brewer: Kris Lofgren
The Unlimited Promise Of Summer 23F: Fruit Lambic Progress Ale Works
3rd Andrew Voigt Berb 23A: Berliner Weisse

Table 13: American Dark (25 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Paul Richelmi Balthazaar 20C: Imperial Stout GRiST
2nd Chris Palmisano
Co-Brewer: Chris Van Berkel
Mississippi Leg Hound 20C: Imperial Stout 50 West
3rd Franklin Hood American Porter 20A: American Porter DC Homebrewers

Table 14: Trapist (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Michael Branson Trappist In The Closet 26D: Belgian Dark Strong Ale DC Homebrewers
2nd David Woodson Cherry Dubbel 26B: Belgian Dubbel
3rd Roy Roberts Leethouse Patersbier 26A: Trappist Single Yeast Side

Table 15: American strong (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st William Myer Del Ray Strong Rail Ale 22B: American Strong Ale
2nd Matthew Gerton Too Big To Fail 22C: American Barleywine
3rd Jason Bryant Imperial Red 22B: American Strong Ale Wort Hogs

Table 16: Fruit (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Christopher Meaney Coconut Porter 29A: Fruit Beer
2nd Jason Bryant Peach Blonde 29A: Fruit Beer Wort Hogs
3rd Grace Duggan Tierra Del Sol 29B: Fruit and Spice Beer

Table 17: Spiced (18 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Stephen Cheng
Co-Brewer: Riccardo Ard
Jalopenos Blonde Ale 30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
2nd Chris Bavis
Co-Brewer: Annie Colturi, Brooks Colturi
Vanilla Bean Stout 30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
3rd Jackie Beilhart Schweddingbier 30C: Winter Seasonal Beer
HM Kofi Meroe
Co-Brewer: Amado Carsky
Cinnamon Oatmeal 30B: Autumn Seasonal Beer DC Homebrew Club

Table 18: Smoked (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Lee Mahony Garbage Bread 32A: Classic Style Smoked Beer
2nd Graeme Henderson George W’s Cherrywood Smoked Porter 32A: Classic Style Smoked Beer 50 West Homebrew Club
3rd Joe Biedenbach Ober Rauchbier 6B: Rauchbier

Table 19: Pales (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Garrett Smouse Grey Divide 18B: American Pale Ale
2nd Dennis Petersen House Beer 18A: Blonde Ale BURP
3rd Jay Wilkes Calvin’s Pale Ale 18B: American Pale Ale DC Homebrewers

Table 20: Strong Belgian (15 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Lee Mahony Bette Davis Pompadour 25B: Saison
2nd Joe Hursey Somerset Saison 25B: Saison
3rd Sean McCormick McCormick #9 25B: Saison DC Homebrewers and Brewminaries of NYC
HM Omar Al-Nidawi Coalition Of The Milling 25A: Belgian Blond Ale DC Homebrewers

Table 21: Belgian (5 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Bob Rouse Guard De Bier! 24C: Biere de Garde DC Homebrewers Club
2nd Lee Mahony Domaine Du Bean Wolf 24C: Biere de Garde
3rd Alan Hamm Wit The Hell 24A: Witbier Annapolis Homebrew Club

Table 22: Specialty (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Adam Mouw Kumquat Gose 27A: Historical Beer 50 West
2nd Tony Erdman Rye Saison 31A: Alternative Grain Beer
3rd Brian Haroldson Eat My Groats Doppelstout 34B: Mixed-Style Beer DCHB

Table 23: Wood (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Brandon Wiglesworth
Co-Brewer: Jesse Newcomer
Bourbon Barrel Stout 33B: Specialty Wood-Aged Beer M.A.S.H
2nd Jay Wilkes Biere De Quebec 33A: Wood-Aged Beer DC Homebrewers
3rd Garrett Cashman Maker’s Barrel Porter 33B: Specialty Wood-Aged Beer Grist Homebrew Club

Table 24: Amber American (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tony Erdman California Common 19B: California Common
2nd Ryun Wauls American Amber Ale 19A: American Amber Ale
3rd Scott Deans El Hombre Dorado (Discovering The Golden Man) 19A: American Amber Ale
HM Steve Pragel
Co-Brewer: Chris Gordon
Amber Waves (88) 19A: American Amber Ale Maryland Ale and Lager Technicians

Table 25: American Sour (17 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Thomas Ahmann Abbaye Blonde 28A: Brett Beer
2nd Brian Haroldson Sour Puss Citra 28C: Wild Specialty Beer DCHB
3rd Jason Chang So Fresh, So Clean 28B: Mixed Fermentation Sour Beer