2016 Results

Thanks To All Who Participated in the DC Homebrewers Club Cherry Blossom Competition

There were 234 entries judged and 193 registered participants, judges, and stewards.

PrintPrint This Page

Thank you for your interest in the DC Homebrewers Club Cherry Blossom Competition organized by DC Homebrewers, Washington, DC. Be sure to read the competition rules.

Thanks To All Who Participated in the DC Homebrewers Club Cherry Blossom Competition

Best of Show Winners

Best of Show – Beer

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Michael Stuppy American Pale Ale 18B: American Pale Ale CRABS
2nd Michael Stuppy Belgian Dark Strong 26D: Belgian Dark Strong Ale CRABS
3rd Roy Roberts Leethouse IPA 21A: American IPA Yeast Side

Winning Entries

Table 5: IPA (26 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Roy Roberts Leethouse IPA 21A: American IPA Yeast Side
2nd Edward Sheriff Tropical Daydream #1 21A: American IPA
3rd Christopher Chervin Hopp Surplus IPA 21A: American IPA DC Homebrew Club

Table 11: Light Lagers (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Matt Cronin Speedo Wearing Lager 2A: International Pale Lager
2nd Joe Bump Yes Dear 1D: American Wheat Beer DC Homebrewers
3rd Jorge Arzabala 915 Lager 2B: International Amber Lager DC homebrewers

Table 12: German Lagers (16 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Joe Clarke Black Night 8B: Schwarzbier GRiST
2nd Jon Christensen Pacific Pilsner 5D: German Pils DC Homebrewers
3rd Matt Smith Bunnynator 9A: Doppelbock

Table 13: German Wheats (4 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Rodney Kibzey Bitezenbock 10C: Weizenbock Oregon Brew Crew
2nd Justin Licameli Banana Juice 10C: Weizenbock
3rd Jeanne Burns Weiss Weiss Baby 10C: Weizenbock DC Homebrewers

Table 14: Irish Beer (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Alex Spencer Erin Go Bragh 15B: Irish Stout GRiST
2nd Tom Davis Irish “Ginger” Ale 15A: Irish Red Ale
3rd Joe Hursey Bad Leprechaun Stout 15C: Irish Extra Stout GRIST

Table 15: English Ale (15 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Omar Al-Nidawi Dancing Mice 13A: Dark Mild DC Homebrewers
2nd Dennis Petersen Lil’ Annie’s Porter 13C: English Porter BURP
3rd Stephen DiStaso Bat Mitzvah Brown 13B: English Brown Ale

Table 16: Cherry Blossom (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st James Robertson
Co-Brewer: Chris Fitzgerald
Blood Orange Saison 46A: Cherry Blossom
2nd Andrew Voigt Hibiscus Saison 46A: Cherry Blossom DC Homebrew
3rd James Bixby
Co-Brewer: Kris Lofgren; Adam Jaime
Peach Blossom Pale Wheat Ale 46A: Cherry Blossom

Table 17: Specialty (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Joseph Schneider Bunnyman And The Messy Gnome 31B: Alternative Sugar Beer
2nd Mark Niciu Steve Flanders Still Loves Kelly Taylor 34C: Experimental Beer DC Homebrewers
3rd Christine Perez
Co-Brewer: Ted Perez
Nugget Bomb 34A: Clone Beer DC Homebrewers

Table 18: wood (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Alexander Adagio This Beats Dad’s Brew 33B: Specialty Wood-Aged Beer
2nd Louis McCoy ’Murika 33B: Specialty Wood-Aged Beer DC Homebrewers Club
3rd Dan Bremer Borderlands Barleywine 33A: Wood-Aged Beer Laramie Brew Club

Table 19: Smoked beer (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Omar Al-Nidawi Smoking Amber 32A: Classic Style Smoked Beer DC Homebrewers
2nd Gregory Mentel
Co-Brewer: Session Aleworks
Mesquite Pale Ale 32B: Specialty Smoked Beer Session Aleworks
3rd Paul Schamel Smokin The Porter 32A: Classic Style Smoked Beer
HM Joe Federico Serendipity 32B: Specialty Smoked Beer DC Homebrewers

Table 20: Fruit (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Billy Harper 2016 Christmas Beer 29B: Fruit and Spice Beer
2nd Eric Lausten
Co-Brewer: Rose Riggs
Tart-Alicious 29A: Fruit Beer DC Homebrewers
3rd Joseph Kahn
Co-Brewer: Ian Fox
Cranberry Gose 29C: Speciality Fruit Beer
HM Neal Bruegger Fuzzy Wit 29A: Fruit Beer

Table 22: Sour (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Roy Roberts The Cat’s Meow 28C: Wild Specialty Beer Yeast Side
2nd Jamey Barlow Waterloo 23A: Berliner Weisse CAMRA (Chalottesville Area Masters of Real Ale)
3rd James Bixby
Co-Brewer: Kris Lofgren
UNITY Brett IPA 28A: Brett Beer
HM Scott Movens Berliner Weisse Trois 23A: Berliner Weisse N/A

Table 24: Amber and Brown American (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Bob Rouse Steam McQueen 19B: California Common DC Homebrewers
2nd Alex O’Dell
Co-Brewer: Barb Marmet
Barb’s Brown 19C: American Brown Ale Warrenton Brewers Guild
3rd Chris Bavis Brooks’ Brown 19C: American Brown Ale

Table 25: Belgian Wit (5 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Alex Spencer Keep Your Wits About You 24A: Witbier GRiST
2nd Adam Mouw
Co-Brewer: Alexandra Mouw
Wit Beer 24A: Witbier
3rd David Ortiz
Co-Brewer: Stephanie Ortiz
The Coriander Is Silent 24A: Witbier Annapolis Homebrew Club
HM Derek Doucette RIMS 2.0 Witbier 24A: Witbier

Table 32: British Stouts (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Joe Bump Sweet Hey Zeus 16A: Sweet Stout DC Homebrewers
2nd Matt Cronin Queen Mum II – Dark Malts Strike Black 16D: Foreign Extra Stout
3rd Michael Duarte Stoutful 16A: Sweet Stout

Table 33: American Dark (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Louis McCoy Roy’s Brown Porter 20A: American Porter DC Homebrewers Club
2nd Ben Gibbon The Crood 20A: American Porter
3rd Will Lanning Overwinter 20C: Imperial Stout DC Homebrewers

Table 34: American Strong (14 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Michael Dean Old School 22A: Double IPA
2nd Matthew Blethen Periwinkle Unicorn 22A: Double IPA
3rd Matt Cronin Holy Citra! 22A: Double IPA

Table 35: British strong (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st John McAdams Christmas Barleywine 17D: English Barleywine BURP
2nd Steve Claeys Powhatan English Barleywine 17D: English Barleywine DC Homebrewers
3rd Bryan Lienesch
Co-Brewer: Meg Cooksey
365 Private Reserve Ale 17D: English Barleywine The Lienesch Brewing Company

Table 36: Spiced (16 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Christopher Chervin Vanilla-Oatmeal Stout 30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer DC Homebrew Club
2nd KARAN KAKKAR
Co-Brewer: Shannon Shoemaker
Coconut Porter 30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
3rd Steve Claeys Stuff Happens Coffee Brown Porter 30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer DC Homebrewers

Table 37: Trappist (16 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Michael Stuppy Belgian Dark Strong 26D: Belgian Dark Strong Ale CRABS
2nd Joe Clarke Triple Threat 26C: Belgian Tripel GRiST
3rd Michael Branson Belgian Dubbel 26B: Belgian Dubbel DC Homebrewers
HM Joe Bump Cheeky Monkey 26C: Belgian Tripel DC Homebrewers

Table 38: Pale American (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Michael Stuppy American Pale Ale 18B: American Pale Ale CRABS
2nd Marcus Payne
Co-Brewer: Kate Payne
Long Island Blonde 18A: Blonde Ale
3rd Jon Christensen Midway Pale Ale 18B: American Pale Ale DC Homebrewers

Table 39: Belgian Strong (12 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Raoul Masangcay Elias Blonde 25A: Belgian Blond Ale 50 West Homebrew Club
2nd Michael Branson Rye Saison 25B: Saison DC Homebrewers
3rd Clement Ryan Sizen 25B: Saison Downright Obsessed Homebrewers

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *